Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Tajemniczy ogród - streszczenie

się na niego, pod warunkiem, że mama Dicka będzie w zamian przyjmować ich kieszonkowe na zakup jedzenia. Ponadto Dick robi w lesie coś w rodzaju piecyka i dzięki temu dzieci mogą do woli jeść pieczone kartofle i jajka. Wskutek tego obiady w domu pozostają starym zwyczajem nietknięte, co martwi wszystkich zajmujących się Colinem. Jednakże doktor po dwutygodniowej nieobecności ze zdziwieniem odkrywa, że mimo „braku apetytu” chłopiec wygląda coraz lepiej i nie należy się niepokoić i pozwolić dzieciom nie jeść i śmiać się.

Rozdział 25. – Zasłona
    
Ogród bez przerwy rozkwita i nawet gil początkowo zaniepokojony dziwnymi przybyszami, powoli przyzwyczaja się do ich obecności. Colin z dnia na dzień nabiera coraz więcej siły i zachowuje się jak zupełnie zdrowy chłopiec. W deszczowe dni Mary i Colin postanawiają zwiedzać nie uczęszczane dotąd części domu i biegać po opustoszałych korytarzach. Mary spostrzega również, że portret matki w pokoju Colina, wcześniej przykryty zasłoną, został z niej obnażony, ponieważ zmienił się stosunek chłopca do matki. Wcześniejsza nienawiść z powodu jej śmierci, którą Colin odczytywał jako zło jemu uczynione, mija bezpowrotnie.  

Rozdział 26. – „To matka!”
    
Dzieci pracują w ogrodzie i także Colin nie ustępuje im w tej pracy ani trochę. Jest bardzo szczęśliwy z powodu swojego „magicznego” powrotu do zdrowia, a Dickowi przychodzi na myśl odśpiewanie z tej okazji psalmu dziękczynnego. Podczas tej doniosłej chwili, nadchodzi pani Sowerby, a uradowane na jej widok dzieci, natychmiast chcą ją oprowadzić po całym ogrodzie. Pani Zuzanna jest zdumiona widząc, że zarówno Mary, jak i Colin wyglądają zupełnie inaczej, niż jej to zostało opisane i bardzo się cieszy z tego powodu. Zdradza Colinowi, że jego ojciec na pewno niedługo wróci, ponieważ Colin na pewno chce osobiście powiedzieć mu o swojej przemianie.  

Rozdział 27. – W ogrodzie
    
Kiedy w tajemniczym ogrodzie dzieją się cuda, wszystko kwitnie do życia, Colin zmienia się nie do poznania, jego ojciec podróżuje po Europie, co czyni od śmierci żony, po której wciąż nie może się pozbierać. Jest zagubiony i nieszczęśliwy, zaniedbuje syna, przynajmniej emocjonalnie. Jednak podczas tej podróży zaczynają się z nim dziać dziwne rzeczy. Czuje, że przygnębienie stopniowo go opuszcza, a także ma widzenie, w którym słyszy głos żony nawołujący go do ogrodu, gdzie rzekomo się znajduje. Niewiele myśląc, postanawia zakończyć swoją podróż, zaraz po tym kiedy otrzymuje tajemniczy list od matki Dicka, w którym wyjaśnia ona, że w posiadłości Misselthwaite zaszły nieoczekiwane zmiany, które lord musi zobaczyć na własne oczy. Kiedy po kilku dniach udaje mu się w końcu szczęśliwie dotrzeć do domu, chce natychmiast widzieć syna, ponieważ nie wie, czego może się spodziewać. Zostaje poinformowany, że chłopiec znajduje się w ogrodzie i sam niezwłocznie się tam udaje. Ze zdumieniem odkrywa, że ludzkie głosy i śmiechy dochodzą z tej części, którą kazał zamknąć przed dziesięciu laty. Gdy zbliża się do furtki, nieoczekiwanie wpada na niego Colin, który nie jest już tym samym chłopcem, jakiego widział przed swoim wyjazdem pan Craven. Wzruszeni padają sobie w ramiona i chłopiec opowiada ojcu o całej historii związanej z jego powrotem do zdrowia. Utwór kończy się na wspólnym powrocie do domu i widoku zdumionej służby.